Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre
00Gün - 00Saat - 00dk. - 00sn.
Eğitim Takvimi
Grup No Başlama Tarihi Ücret Sepet Ön Kayıt
38-12 29.03.2023 3.250 TL
38-17 20.04.2023 3.750 TL
38-46 13.05.2023 4.290 TL
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.
Eğitim İçeriği

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile terapisi veya aile danışmanlığı, aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan aile ve bireylerin önemli yaşam geçişleri veya zihinsel sağlık koşulları gibi psikolojik sağlığını etkileyen belirli sorunları ele alan bir psikoloji dalıdır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası

Vektörel Grup alanında 15 yılı aşkın deneyimi ve güvenilir hizmet anlayışıyla; günümüz yoğun yaşam temposu içerisinde, zaman ve mekân tasarrufu ile kişisel gelişim ve kariyerinde uzmanlaşma hevesinden vazgeçmeyenlere MEB Onaylı Aile Danışmanlığı Eğitimini Uzaktan Eğitim konforu ile sunuyor. Üstelik kaçırdığınız canlı dersleri istediğiniz zaman tekrar izleyebilecek; kursumuzdan mezun olduktan sonra bile 10 yıl boyunca bu bilgilere erişebileceksiniz.

Aile danışmanlığı sertifika programına başvurabilecek meslek grupları Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Sosyoloji, PDR, Tıp, Hemşirelik alanlarından birinden lisans eğitimi devam eden veya mezun olanlardır. Aile danışmanlığı sertifikası Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Buna göre en az üç yüz saati teorik olmak üzere toplamda 450 saatlik aile danışmanlığı eğitim zorunludur. 450 saat eğitim tamamlanmadan sertifika alınamaz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve MEB yönetmeliğine göre eğitim alıp sınavlarda başarı gösteren kişiler sertifikasını alarak, aile danışmanı unvanı alır.

Sertifika Tanıtım

Nasıl Sertifika Alabilirim?

Aile Danışmanlığı Sertifikası alabilmeniz için aşağıda anlattığımız eğitim sürecini tamamlamanız gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra, tercih ettiğiniz kuruma göre online veya örgün sınava katılarak başarılı olmanız durumunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı veya Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı aile danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Sınavdan 55 puan ve üzeri alan kursiyerlere sertifikasına ek olarak Vektörel Grup Uzaktan Eğitim onaylı katılım belgesi ayrıca başarı puanına göre başarı veya üstün başarı belgesi de almaya hak kazanır.

Aldığınız sertifikaları E-Devlet üzerinden sorgulamak için Türk Hava Kurumu Sertifika Sorgulama veya MEB Sertifika Sorgulama linklerinden sertifikanızı sorgulayabilirsiniz.

Sertifikaya Sahip Olduktan Sonra İş İmkanları

 • Eğitim programımızı eksiksiz tamamlayanlar kendi aile danışma merkezlerini açabilirler
 • Aile Danışmanlığı Merkezlerinde aile danışmanı uzmanı olarak görev alabilirler
 • Resmi kurum ve kuruluşlarda oluşturulacak Aile Danışmanlığı birimlerinde aile danışmanı uzmanı olarak çalışabilirler
 • Adalet Bakanlığında, Aile ve çocuk Mahkemelerinde bilirkişilik yapabilirler
 • Özel okullarda rehber öğretmenlik yapabilirler
 • Kreşlerde danışmanlık hizmeti verebilirler
 • Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay gibi çocuklarla yoğun iletişim kurarak hizmet veren kurumlarda görev alabilirler
 • Belediyelerde aile danışmanlığı hizmetleri verebilirler
 • Eğiticinin eğitimi sertifikası da alarak eğitmenlik yapabilirler
 • Kamuda görev yapan kişiler bu belge ile bölümler arası geçiş yapabilirler
 • Şu an pilot bölge çalışması yapılmakta olan bölgelerin dışında da Aile Hekimlerinin yanında aile danışmanlığı uzmanlığı kadroları açılması planlanmaktadır.

Aile Danışmanlığı Kursu

Türkiye’nin en kapsamlı ve en profesyonel: 32 saati uygulamalı 432 saati teorik toplamda 464 saat olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yönetmeliğine göre hazırlanmış aile danışmanlığı kursu ile tercihinize göre ister MEB Onaylı ister Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim imkanı ile Türkiye’nin her yerinden internet bağlantısı olan cep telefonu, bilgisayar veya tablet ile Aile Danışmanlığı Kursumuza erişim sağlayabilirsiniz.

Bu Eğitime Kimler Katılabilir?

Resmi gazetede yayınlanan Aile danışmanı olma yolu açan yönetmeliğe göre bu eğitime;

 • Çocuk Gelişim Uzmanları
 • Uzman, Asistan ve Pratisyen Hekimler
 • Psikologlar
 • Psikolojik Danışmanlar
 • Sosyal Hizmet Uzmanları
 • Psikoloji ve PDR mezunları
 • Sosyologlar
 • Hemşireler

Bu bölümlerden mezun ve mezun olacak durum da olanlara aile danışmanı olma yolunu açan yönetmeliğe göre aile danışmanlığı kursuna katılabilirler. Bu bölümlerin lisans öğrencileri de eğitimimize katılabilir, mezun olup diplomalarını aldıklarında sınava girerek MEB veya Üniversite onaylı aile danışmanlığı sertifikalarını alabilirler.

Aile danışmanlığı alanından birinde yüksek lisans veya doktora eğitimini bitirmiş olanlar Tıp Fakültelerinin çocuk Psikiyatrisi ve Psikiyatri bölümünde ihtisas yapmış olanlar aile danışmanı sayılır.

**Bu bölümlerin dışında olup, diğer meslek grupları ve diğer bölümlerde okuyanlar ama bu alana ilgi duyanlar Evlilik ve İlişki Danışmanlığı Eğitim Programımıza katılabilirler

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Lisans Diploması Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vesikalık Fotoğraf (3 adet)

Eğitim Süreci

Eğitim sürecinin başlaması için öncelikle bu eğitimi satın almanız gerekir. Satın alma işlemini bu sayfanın üst tarafında bulunan hemen al butonuna tıklayarak kendiniz alabilir, iletişim sayfasındaki numaraları arayarak eğitim danışmanlarımızla beraber satın alma işlemini gerçekleştirebilir ya da sayfanın üst kısmında bulunan ön kayıt formunu doldurarak eğitim danışmanlarımızın sizi aramasını isteyebilirsiniz.

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra tarafınıza verilecek olan kullanıcı adı ve şifre ile sistemimize giriş yaparak eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz. Toplamda 464 saatlik eğitim süreciniz şu şekilde devam edecektir;

Video Dersler

Eğitim sürecinizin ilk adımı olarak sistemimizde size tanımlanmış olan 120 saatlik video dersleri izleyip tamamlamanız gerekir. Video dersler tamamen profesyonel kameralar ile eğitim standartlarına uygun bir şekilde çekilmiştir.

Canlı Dersler

Bu süreçte toplamda 100 saat olacak şekilde belirli tarihlerde eğitmenlerimiz ile ZOOM üzerinden canlı dersler yapabileceksiniz. Aklınıza takılan soruları, video eğitimi izleyip anlamadığınız konuları eğitmenlerimize sorabileceksiniz.

Bu canlı derslere katılamadığınız takdirde canlı dersler video olarak kaydedilip sisteme yüklenmektedir. İstediğiniz zaman sistemimizden açıp izleyebilirsiniz.

Örnek canlı ders videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.;

PDF + Uygulamalı Ev ödevleri

Eğitmenlerimiz size uygulamalı ödevler verip sizden yapmanızı isteyecektir. Ayrıca sistemde bulunan dokümanlar kısmında verilmiş PDF yazıları okuyabilirsiniz.

Süpervizyon Süreci

Süpervizyon Süreci; Aile Danışmanı adaylarının teorik ve uygulamalı derslerdeki kazanımlarını videolar ve canlı dersler ile vakalar üzerinde uygulama çalışmalarıdır. Vektörel Grup Uzaktan Eğitim Merkezi olarak Aile Danışmanlığı kursumuzda süpervizyon eğitiminiz, uzaktan ve ayrıca sınav günü de örgün süpervizyon şeklinde olacaktır.

Teorik ve uygulama dersini bitirdikten sonra süpervizyon eğitiminizde sizlerden bir görüşme yapmanızı ve bu görüşmeyi video şeklinde cd, dvd veya flaş bellek içerisine kaydedip istiyoruz. Kayıtların Gizliliği Tamamen kurumumuz tarafından saklı kalacak ve korunacaktır.

Bir olay bir vaka incelemeniz gerekmektedir. İncelediğiniz vaka ile ilgili video kaydı çekip hocalarımıza yönlendireceksiniz. Hocalarımız onları inceleyip tarafınıza bire bir ulaşım sağlayıp sizleri yönlendireceklerdir. Amacımız bu aşamada sizlere yön vererek aile danışmanı olarak neler yapmanız gerektiğini uygulama üstünde gösterme amacı taşımaktadır.

**Süpervizyon eğitimi tamamlamak zorunludur. Tamamlamayan öğrenciler eğitimini tamamlamış sayılmayacaklardır.

Eğitim İçeriği

 • Aile Yapısı 24 Saat
 • Aile Olma 24 Saat
 • Gelişim Alanları 24 Saat
 • Gençlik Dönemi 24 Saat
 • Uyum Problemleri 32 Saat
 • Yaşlılıkta Görülebilen Uyum Sorunları 32 Saat
 • Çocuk Hakları ve Hukuku 32 Saat
 • Çift İlişkisini Etkileyen Sorunlar32 Saat
 • Sosyal Vaka Verileri 24 Saat
 • Aile Danışmanlığında Terapötik Süreç ve Öncü Yaklaşımlar32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Post Modern Yaklaşımlar 32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Kanıta Dayalı Yaklaşımlar 32 Saat
 • Temel Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Becerileri 32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Kriz ve Kriz Yönetimi 24 Saat
 • Meslek Etiği8 Saat
 • Araştırma Teknikleri8 Saat
 • Aile Danışmanlığında Süpervizyon / Vaka Sunumu32 Saat

 Aile Danışmanının Görev ve Yetkileri

 1. Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak.
 2. Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak.
 3. Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak
 4. Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri vermek.
 5. Anne ve babaların çocuk eğitiminde daha bilgili olması, bu bilgilerini hayata geçirmesi, çocuğuyla ve eşiyle ilişkisini geliştirmesi için anne ve babalara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek.
 6. Boşanma öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri de dahil ederek arabuluculuk hizmetleri planlamak ve uygulamak.
 7. Boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları planlamak ve uygulamak.
 8. Tek ebeveynli ailelere danışmanlık ve destek hizmeti vermek.
 9. Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek.
 10. Aile üyelerini gerektiğinde ihtiyaçlarına yönelik olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hizmeti veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek.

Aile Danışmanında Bulunması Gereken 4 Özellik

Aile danışmanları, özellikle bir ailenin üyelerini içeren çatışmalar ve davranışsal sorunlarla ilgilenen ruh sağlığı uzmanlarıdır. Aile üyeleriyle bireysel veya grup ortamında çalışırlar. Bazı danışmanlar evli çiftler arasındaki sorunları çözmeye odaklanır. Aile danışmanları, rollerinde etkili olabilmek için çeşitli temel becerilere sahip olmalıdır.

1.İletişim

Aile danışmanları güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Aile üyelerinin sorunlar hakkında yargılayıcı görünmeden çeşitli bakış açılarını dinleyebilmeli ve gerektiğinde daha fazla bilgi toplama sürecinde uygun sorular sorabilmelidirler. Aile danışmanlarının ayrıca, özellikle önemli konular hakkında konuşmaktan ve hatta sorunların var olduğunu kabul etmekten çekiniyorlarsa, aile üyeleri arasındaki iletişim sürecini kolaylaştırmaları gerekir.

2.Algı ve Empati

Her aile üyesi aile yapısında bir rol oynar, bu nedenle aile danışmanı çeşitli bakış açılarını anlayacak kadar anlayışlı olmalı ve kendini zihinsel olarak her kişinin yerine koyacak empatiye sahip olmalıdır. Örneğin, bir aile üyesi baskıcı olabilirken, bir diğeri çatışmalar ortaya çıktığında arabulucu olmaya çalışabilir. Danışman, her rolü anlayarak, aile üyelerinin bir arada var olmasına yardımcı olabilmesi için stratejiler geliştirmeye çalışabilir.

3.Çatışma çözümü

Sorunlar veya çatışmalar belirlendikten sonra, aile danışmanları taraflara, ilgili herkes için mümkün olduğunca tatmin edici bir çözüme ulaşmalarında yardımcı olmalıdır. Danışmanlar, tarafların bir dizi olası alternatifi belirlemesine ve her birinin artılarını ve eksilerini tartmasına yardımcı olmak konusunda yetenekli olmalıdır. Taraflar nihayet bir eylem planı üzerinde anlaştıklarında, danışman bir uygulama planı geliştirmelerine yardımcı olur ve gerekirse ayarlamaları yapmak için takip eder.

4.Öğretim ve Liderlik

Danışmanlık arayan aileler, sorunları çözmek için hangi yöne gidecekleri konusunda genellikle kafaları karışır. Danışmanların, aile üyelerini önerilen hareket tarzını izlemeye ikna etmek için gerekli güveni geliştirmek için güçlü liderlik becerilerine ihtiyaçları vardır. Ayrıca, aile üyelerinin çatışmanın nedenlerini ve ayrıca çatışma çözme sürecindeki çeşitli adımları anlamalarına yardımcı olmak için gerekli öğretim becerilerine sahip olmalıdırlar. Bazı durumlarda, danışmanların aile üyelerine olumsuz davranış kalıplarını nasıl değiştireceklerini öğretmeleri gerekir.

Sertifika İçin Gerekli Yeterlilikler;
Mezuniyet : Lisans Bölüm : Psikoloji,PDR,Sosyal Hizmetler,Sosyoloji,Tıp,Çocuk Gelişimi,Hemşirelik
Eğitim Sonunda Alabileceğiniz Sertifikalar

Kursiyer Görüşleri

Oya KARA
1.06.2019 00:00:00
Oya KARA

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

Başta Sibel hoca'mız olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Sibel hoca'mızın mükemmel sunumu en zor konuları bile zihnimize nakşetti adeta. Son canlı dersimizi biraz önce izledim Sibel hoca'mızın vedası ve iyi dileklerinden sonra kendimi tutamayıp uzun uzun ağladım. Aileden biri gibi olmuştu aylardır hem can kulağı ile dinleyip, çok da sevdiğimiz. Gerçekten çok şey öğrendik Eşim ve kızımla birlikte izledik çoğunlukla. Onlar da hayran kaldılar. (. Laf aramızda ; eğitime birlikte yazıldığımız Dr. Emin Mindan, artık TV yerine hocamızın ders videolarını izliyor, arabasında işe gidip gelirken ise müzik yerine, kulaklıkla ders anlatımlarını dinliyor ve bırakacak gibi de görünmüyor.) Sevgi ve saygılarımızla.

Yasemin İNALÖZ
10.04.2019 00:00:00
Yasemin İNALÖZ

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

Eğitimi cok verimli bulduğumu söylemek isterim, Eğitim boyunca bu değerli bilgilerini bize aktarırken emeklerı geçen tüm hocalarımıza tek tek teşekkür etmek istiyorum, Bu eğitimi alırken Aİle Danışmanlığını bana sevdiren , bu işe gönül vermemi sağlayan, hayatımda yeni bir başlangıç noktası oluşmasında büyük katkısı olan Sibel Hocama ayrıca teşekkür ediyorum. Aile Danışmanlığı Eğitimi düşünen arkadaşlarıma kesinlikle Vektorel Eğitim Kurumunu tavsiye edeceğim.. Cok teşekkürler. Yasemin İNALÖZ- İZMİR

Kalan Kontenjan: 5

4.650 3.250 TL %30 İndirim

Neden UzaktanEgitim.com?
 • Canlı Ders : VAR - 100 Saat
 • Sertifika : MEB/Üniversite Onaylı**
 • E-Devlet : E-Devlet Onaylı
 • Süpervizyon : 32 Saat
 • Eğitim Süresi : 4 Ay
 • Döküman : PDF+Video
 • Sınav Merkezi : Ankara/Online*
 • Erişim : TAB/PC/MOBİL

Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir