Adli Bilişim Uzmanlığı Sertifika Programı

Kontenjan Dolmadan Kaydınızı Yaptırın
Bu Grubun Son Kayıt Tarihine Kalan Süre
00Gün - 00Saat - 00dk. - 00sn.
Adli Bilişim Uzmanlığı Sertifika Programı
Eğitim Takvimi
Grup No Başlama Tarihi Ücret Sepet Ön Kayıt
4-9 27.03.2023 1.890 TL
Eğitimlerimiz Hakkında Sorularınız İçin Danışmanlarımızı Arayabilirsiniz.
Eğitim İçeriği

Adli Bilişim Uzmanlığı Nedir?

Adli bilişim, dijital ortamda işlenen siber suçlar için hukuksal süreci hızlandırıcı etkisi bulunan bir bilim dalıdır. Dolayısıyla adli bilişim alanındaki süreçlerin yürütülmesi uzmanlık gerektirmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte adli bilişim uzmanlığı ihtiyaç duyulan bir alan haline gelmiştir.

Yolsuzluk, hırsızlık ve suistimal artık kâğıttan elektronik ortama geçmiştir. Kamu, özel kurum ve kuruluşların verilerinin neredeyse tamamı artık elektronik ortamlarda saklanıyor. Bu nedenle elektronik verilerin kurtarılması ve güvenliği, dolandırıcılık soruşturmalarında ve uyuşmazlıkların çözümünde çok önemli bir rol oynamaktadır. Adli Bilişim Uzmanlığı, kısaca mahkemelerde delil niteliğinde kabul edilecek elektronik verilerin toplanması ve analiz edilmesi sürecidir. Tüm sürecin doğru yönetilebilmesi için Adli Bilişim Uzmanları tarafından uluslararası prosedürler ve metodolojiler kullanılmaktadır.

Adli Bilişim Uzmanlığı Kursu

Adli Bilişim Uzmanı, internet üzerinden kullanılacak bilgi ve yazılımların hukuki manada suç teşkil edip etmeyeceğine karar verebilen, bilgi güvenliğinin sağlanmasına, siber saldırıların önlenmesine ve çözümüne yönelik çalışmalar yapan, siber güvenlik alanındaki bilişim sistemlerini etkili bir şekilde kullanan kişidir.

Adli Bilişim Uzmanlığı eğitiminde, çeşitli yazılım ve donanımları kullanarak internet üzerinden işlenen siber suçları aydınlatmak amacıyla yapılan kanıtları toplama, inceleme, analiz etme ve raporlama işlemleri konusunda ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Kursta dijital kanıtların mahkemede kabul edilebilirliğini sağlamaya yönelik temel adli bilişim prosedürlerinin yanı sıra yasal ve etik çıkarımlar hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca farklı dosya sistemlerine sahip Unix / Linux ve Windows sistemlerinde adli bilişim araştırmasının nasıl gerçekleştirileceğini öğreneceksiniz. Kursta teorik bilgilerin yanında güncel donanım ve yazılımların nasıl kullanıldığını laboratuvar ortamında gerçek cihazlar üzerinde uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Adli bilişim sertifika programı sürecinde adli bilişim, güvenlik, bilişim etiği, bilişim hukuku, bilişim suçları, siber saldırılar, yazılım güvenliği gibi temel kavramlar açıklanır. Tüm bilgisayar kullanıcılarının bilmesi gereken temel kavramlara ek olarak adli delillerin incelenmesi, şifreleme ve şifre çözme, silinmiş veriyi geri getirme konularında kapsamlı bilgi verilir. Adli bilişim sertifikası sahibi olanlar adli bilişim uzmanı pozisyonunda çalışma fırsatı yakalarlar.

Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Adli bilişim uzmanlığı eğitimine kendini bu alanda geliştirmek isteyen, temel bilgisayar becerisine sahip olan herkes katılabilir. Genellikle Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimine;

 • Hukukçular,
 • Polisler,
 • Jandarmalar,
 • Mühendisler (Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Yazılım)
 • Bilirkişiler
 • Bilgisayar teknikeri ve teknisyenleri katılım sağlar.

Eğitim Sonunda Neler Öğreneceksiniz?

 • Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimi tamamladığınızda ses, görüntü ve disk inceleme işlemlerini teknik olarak yapabilirsiniz.
 • Adli makamlarca kabul edilebilecek soruşturma dosyalarını hazırlayabilirsiniz.
 • Microsoft Windows ve Unix / Linux dosya sistemlerinin özellikleri ve dosya kurtarma süreçlerini bilirsiniz.
 • Sistem görüntüsünü (imaj) almak, korumak ve analiz etmek için uygun adli bilişim araçlarını belirleyebilir ve kullanabilirsiniz.
 • Adli bilişim soruşturması için dosyalar hazırlayabilirsiniz.

Adli Bilişim Uzmanlığı Sertifikası

Eğitim sonunda yapılacak online sınav sonucunda 45 puan ve üzeri alan kursiyerlerimiz üniversite onaylı ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen adli bilişim sertifikasına sahip olacaktır.

Eğitim Sonunda Alabileceğiniz Sertifikalar

Kursiyer Görüşleri

Video Görüşler

Kalan Kontenjan: 5

2.700 1.890 TL %30 İndirim

Neden UzaktanEgitim.com?
 • Sertifika : Üniversite Onaylı
 • E-Devlet : E-Devlet Onaylı
 • Eğitim Süresi : 2 Ay
 • Döküman : PDF+Video
 • Sınav Merkezi : Online
 • Erişim : TAB/PC/MOBİL

Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir