Eğitimimiz hakkında detaylı bilgi almak ve %34 indirim oranından yararlanmak için formu doldurun. Sizi Arayalım

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı


CANLI DERS
CANLI DERS
MEB ONAYLI SERTİFİKA
MEB ONAYLI SERTİFİKA
MOBİL ERİŞİM
MOBİL ERİŞİM
Eğitim Süresi
: 464 Saat
Süpervizyon
: VAR
Sertifika
: MEB Onaylı
Canlı Ders
: VAR
Sınav Merkezi
: Ankara
Döküman
: PDF+Video
29-10
₺1.995,00

Başlama ve Bitiş Tarihi:
25.09.2021
11.03.2022

29-48
₺3.000,00

Başlama ve Bitiş Tarihi:
08.10.2021
08.05.2022

29-15
₺2.300,00

Başlama ve Bitiş Tarihi:
23.10.2021
01.04.2022

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Vektörel Grup alanında 15 yılı aşkın deneyimi ve güvenilir hizmet anlayışıyla; günümüz yoğun yaşam temposu içerisinde, zaman ve mekan tasarrufu ile kişisel gelişim ve kariyerinde uzmanlaşma hevesinden vazgeçmeyenlere MEB Onaylı Aile Danışmanlığı Eğitimini Uzaktan Eğitim konforu ile sunuyor. üstelik kaçırdığınız canlı dersleri istediğiniz zaman tekrar izleyebilecek; kursumuzdan mezun olduktan sonra bile 4 yıl boyunca bu bilgilere erişebileceksiniz.

Aile danışmanlığı sertifika program Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal Hizmet , PDR , Tıp, Hemşirelik ve Çocuk Gelişimi alanlarından birinden lisans eğitimi devam eden veya mezun olan kişiler katılabilirler. Aile danışmanlığı sertifikası Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısına göre en az üç yüz saati teorik toplamda 450 saatlik bir eğitim zorunludur. 450 saat eğitim  sertifika alınamaz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve MEB yönetmeliğine göre eğitim alıp sınavlarda başarı gösteren kişiler aile danışmanlığı sertifikasını alarak, aile danışmanı unvanı alır.

Sertifika Tanıtım

Nasıl Sertifika Alabilirim?

Aile Danışmanlığı Sertifikası alabilmeniz için aşağıda anlattığımız eğitim sürecini tamamlamanız gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra, tercih ettiğiniz kuruma göre online veya örgün sınava katılarak başarılı olmanız durumunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  veya Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı aile danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Sınavdan 55 puan ve üzeri alan kursiyerlere sertifikasına ek olarak Vektörel Grup Uzaktan Eğitim onaylı katılım belgesi ayrıca başarı puanına göre başarı veya üstün başarı belgesi de almaya hak kazanır.

Aldığınız sertifikaları E-Devlet üzerinden sorgulamak için Türk Hava Kurumu Sertifika Sorgulama veya MEB Sertifika Sorgulama linklerinden sertifikanızı sorgulayabilirsiniz.

 Sertifikaya Sahip Olduktan Sonra İş İmkanları

 • Eğitim programımızı eksiksiz tamamlayanlar kendi aile danışma merkezlerini açabilirler
 • Aile Danışmanlığı Merkezlerinde aile danışmanı uzmanı olarak görev alabilirler
 • Resmi kurum ve kuruluşlarda oluşturulacak Aile Danışmanlığı birimlerinde aile danışmanı uzmanı olarak çalışabilirler
 • Adalet Bakanlığında, Aile ve çocuk Mahkemelerinde bilirkişilik yapabilirler
 • Özel okullarda rehber öğretmenlik yapabilirler
 • Kreşlerde danışmanlık hizmeti verebilirler
 • Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay gibi çocuklarla yoğun iletişim kurarak hizmet veren kurumlarda görev alabilirler
 • Belediyelerde aile danışmanlığı hizmetleri verebilirler
 • Eğiticinin eğitimi sertifikası da alarak eğitmenlik yapabilirler
 • Kamuda görev yapan kişiler bu belge ile bölümler arası geçiş yapabilirler
 • Şu an pilot bölge çalışması yapılmakta olan bölgelerin dışında da Aile Hekimlerinin yanında aile danışmanlığı uzmanlığı kadroları açılması planlanmaktadır.

Aile Danışmanlığı Kursu

Türkiye’nin en kapsamlı ve en profesyonel: 32 saati uygulamalı 432 saati teorik toplamda 464 saat olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yönetmeliğine göre hazırlanmış aile danışmanlığı kursu ile tercihinize göre ister MEB Onaylı ister Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim imkanı ile Türkiye’nin her yerinden internet bağlantısı olan cep telefonu, bilgisayar veya tablet ile Aile Danışmanlığı Kursumuza erişim sağlayabilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre bu eğitime;

 • Çocuk Gelişim Uzmanları
 • Uzman, Asistan ve Pratisyen Hekimler
 • Psikologlar
 • Psikolojik Danışmanlar
 • Sosyal Hizmet Uzmanları
 • Psikoloji ve PDR mezunları
 • Sosyologlar
 • Hemşireler

Yukarıdaki lisans bölümlerinden mezun olanlar aile danışmanlığı kursuna katılabilirler .Bu bölümlerin lisans öğrencileri de eğitimimize katılabilir, mezun olup diplomalarını aldıklarında sınava girerek MEB veya Üniversite onaylı aile danışmanlığı sertifikalarını alabilirler.

Aile danışmanlığı alanlarından birinde yüksek lisans veya doktora eğitimini bitirmiş olanlar Tıp Fakültelerinin çocuk Psikiyatrisi ve Psikiyatri bölümünde ihtisas yapmış olanlar aile danışmanı sayılır.

** Diğer meslek grupları kişisel gelişim amaçlı katılım belgesi alabilirler (Aile Danışmanlığı Sertifikası alamazlar.)

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Lisans Diploması Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vesikalık Fotoğraf (3 adet)

Eğitim Süreci

Eğitim sürecinin başlaması için öncelikle aile danışmanlığı eğitimini satın almanız gerekir. Satın alma işlemini bu sayfanın üst tarafında bulunan hemen al butonuna tıklayarak kendiniz alabilir , iletişim sayfasındaki numaraları arayarak eğitim danışmanlarımızla beraber satın alma işlemini gerçekleştirebilir yada sayfanın üst kısmında bulunan ön kayıt formunu doldurarak eğitim danışmanlarımızın sizi aramasını isteyebilirsiniz.

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra tarafınıza verilecek olan kullanıcı adı ve şifre ile sistemimize giriş yaparak eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz. Toplamda 464 saatlik eğitim süreciniz şu şekilde devam edecektir;

Video Dersler

Eğitim sürecinizin ilk adımı olarak sistemimizde size tanımlanmış olan 120 saatlik video dersleri izleyip tamamlamanız gerekir. Video dersler tamamen profesyonel kameralar ile eğitim standartlarına uygun bir şekilde çekilmiştir.

Canlı Dersler

Bu süreçte toplamda 100 saat olacak şekilde belirli tarihlerde eğitmenlerimiz ile ZOOM üzerinden canlı dersler yapabileceksiniz. Aklınıza takılan soruları, video eğitimi izleyip anlamadığınız konuları eğitmenlerimize sorabileceksiniz.

Bu canlı derslere katılamadığınız takdirde canlı dersler video olarak kaydedilip sisteme yüklenmektedir. İstediğiniz zaman sistemimizden açıp izleyebilirsiniz.

Örnek canlı ders videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.;

PDF + Uygulamalı Ev ödevleri

Eğitmenlerimiz size uygulamalı ödevler verip sizden yapmanızı isteyecektir. Ayrıca sistemde bulunan dökümanlar kısmında verilmiş PDF yazıları okuyabilirsiniz.

Süpervizyon Süreci

Süpervizyon Süreci; Aile Danışmanı adaylarının teorik ve uygulamalı derslerdeki kazanımlarını videolar ve canlı dersler ile vakalar üzerinde uygulama çalışmalarıdır. Vektörel Grup Uzaktan Eğitim Merkezi olarak Aile Danışmanlığı kursumuzda süpervizyon eğitiminiz, uzaktan ve ayrıca sınav günü de örgün süpervizyon şeklinde olacaktır.

Teorik ve uygulama dersini bitirdikten sonra süpervizyon eğitiminizde sizlerden bir görüşme yapmanızı ve bu görüşmeyi video şeklinde cd, dvd veya flaş bellek içerisine kaydedip istiyoruz. Kayıtların Gizliliği Tamamen kurumumuz tarafından saklı kalacak ve korunacaktır.

Bir olay bir vaka incelemeniz gerekmektedir. İncelediğiniz vaka ile ilgili video kaydı çekip hocalarımıza yönlendireceksiniz. Hocalarımız onları inceleyip tarafınıza bire bir ulaşım sağlayıp sizleri yönlendireceklerdir. Amacımız bu aşamada sizlere yön vererek aile danışmanı olarak neler yapmanız gerektiğini uygulama üstünde gösterme amacı taşımaktadır.

**Süpervizyon eğitimi tamamlamak zorunludur. Tamamlamayan öğrenciler eğitimini tamamlamış sayılmayacaklardır.

Eğitim İçeriği

 • Aile Yapısı 24 Saat
 • Aile Olma 24 Saat
 • Gelişim Alanları 24 Saat
 • Gençlik Dönemi 24 Saat
 • Uyum Problemleri 32 Saat
 • Yaşlılıkta Görülebilen Uyum Sorunları 32 Saat
 • Çocuk Hakları ve Hukuku 32 Saat
 • Çift İlişkisini Etkileyen Sorunlar32 Saat
 • Sosyal Vaka Verileri 24 Saat
 • Aile Danışmanlığında Terapötik Süreç ve Öncü Yaklaşımlar32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Post Modern Yaklaşımlar 32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Kanıta Dayalı Yaklaşımlar 32 Saat
 • Temel Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Becerileri 32 Saat
 • Aile Danışmanlığında Kriz ve Kriz Yönetimi 24 Saat
 • Meslek Etiği8 Saat
 • Araştırma Teknikleri8 Saat
 • Aile Danışmanlığında Süpervizyon / Vaka Sunumu32 Saat

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanlığının amacı, ailenin yeniden sağlıklı bir şekilde bir arada yaşamasını sağlamaktır. Aile kavramı çok farklı şekillerde tanımlanabilir. Çünkü, etkilenenlerin aile danışmanlığına başvurduğu sorunlar ve kümeler de nihayetinde oradadır.

Bir ailede sorunlar anne babalar arasında, kardeşler arasında ya da anne baba ve çocuklar arasında ortaya çıkabilir. Diğer aile üyeleri de sorunların çözümüyle ilgiliyse aile danışmanlığı hizmetinin bir parçası olabilirler. Ne de olsa, büyükanne ve büyükbabaların veya diğer akrabaların çocukların yetiştirilmesine dahil olması nadir değildir.

Bir aile danışma merkezi her türlü yardımı sunabilir. Bu son derece önemlidir, sonuçta farklı sorunlarla karşı karşıya kalan farklı aile takımyıldızları vardır. Aile danışmanlığının yetkinliği sadece ailede yatmaz. Entegrasyon veya eğitimle ilgili sorular da onların yetki alanına girer.

Örneğin okuldaki sorunlar, aile danışmanlığında ortak bir konudur. Bu tür sorunların bazen ebeveynlerin ayrılması, bir kardeşin doğumu veya bir aile üyesinin ölümü gibi daha derin nedenleri olabilir. Aile bireylerinden birinin hastalığı ve birlikte yaşama etkileri de aile danışmanlığında sorun olabilir.

Aile Danışmanının Görev ve Yetkileri

 1. Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak.
 2. Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak.
 3. Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak
 4. Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri vermek.
 5. Anne ve babaların çocuk eğitiminde daha bilgili olması, bu bilgilerini hayata geçirmesi, çocuğuyla ve eşiyle ilişkisini geliştirmesi için anne ve babalara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek.
 6. Boşanma öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri de dahil ederek arabuluculuk hizmetleri planlamak ve uygulamak.
 7. Boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları planlamak ve uygulamak.
 8. Tek ebeveynli ailelere danışmanlık ve destek hizmeti vermek.
 9. Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek.
 10. Aile üyelerini gerektiğinde ihtiyaçlarına yönelik olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hizmeti veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek.
Sertifika İçin Gerekli Yeterlilikler;
Mezuniyet : Lisans Bölüm : Psikoloji,PDR,Sosyal Hizmetler,Sosyoloji,Tıp,Çocuk Gelişimi,Hemşirelik
Eğitim Sonunda Alabileceğiniz Sertifikalar

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı'ndan Kareler

Kursiyer Görüşleri

1.06.2019 00:00:00
Oya KARA

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

Başta Sibel hoca'mız olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Sibel hoca'mızın mükemmel sunumu en zor konuları bile zihnimize nakşetti adeta. Son canlı dersimizi biraz önce izledim Sibel hoca'mızın vedası ve iyi dileklerinden sonra kendimi tutamayıp uzun uzun ağladım. Aileden biri gibi olmuştu aylardır hem can kulağı ile dinleyip, çok da sevdiğimiz. Gerçekten çok şey öğrendik Eşim ve kızımla birlikte izledik çoğunlukla. Onlar da hayran kaldılar. (. Laf aramızda ; eğitime birlikte yazıldığımız Dr. Emin Mindan, artık TV yerine hocamızın ders videolarını izliyor, arabasında işe gidip gelirken ise müzik yerine, kulaklıkla ders anlatımlarını dinliyor ve bırakacak gibi de görünmüyor.) Sevgi ve saygılarımızla.

10.04.2019 00:00:00
Yasemin İNALÖZ

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

Eğitimi cok verimli bulduğumu söylemek isterim, Eğitim boyunca bu değerli bilgilerini bize aktarırken emeklerı geçen tüm hocalarımıza tek tek teşekkür etmek istiyorum, Bu eğitimi alırken Aİle Danışmanlığını bana sevdiren , bu işe gönül vermemi sağlayan, hayatımda yeni bir başlangıç noktası oluşmasında büyük katkısı olan Sibel Hocama ayrıca teşekkür ediyorum. Aile Danışmanlığı Eğitimi düşünen arkadaşlarıma kesinlikle Vektorel Eğitim Kurumunu tavsiye edeceğim.. Cok teşekkürler. Yasemin İNALÖZ- İZMİR

Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir Bu Eğitimler de İlginizi Çekebilir