Gölge Öğretmen Eğitimi

4130 TL 2950 TL
Son 5 Kontenjan
Bu fiyattan son;
00 Saat 00 Dakika 00 Saniye

Gölge Öğretmen Eğitimine Katılın, Özel Gereksinimli Çocuklara Rehberlik Edin

Özel gereksinimli bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde çalışmak ve kaynaştırma/bütünleştirme uygulaması yapmak için gölge öğretmen eğitimine katılın.

Gölge Öğretmen Eğitimi 

Gölge öğretmenlik yapmak için gereken eğitimi ve sertifikayı sağlayan gölge öğretmen eğitimi ders içeriği şu şekildir:

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklar ve Gelişimsel Özellikleri

Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar ve Özellikleri

İşitme Yetersizliği Olan Çocuklar ve Özellikleri

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar ve Özellikleri

Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar ve Özellikleri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar ve Özellikleri

Duygu Davranım Bozukluğu Olan Çocuklar ve Özellikleri

Öğretimsel Uygulamalar

Doğal Ortamlarda Öğretim

Uygulamalı Davranış Analizi

Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları ve Örnek BEP’ler

Etkili Bütünleştirme/ Kaynaştırma Uygulamaları 

Oyun Becerileri Öğretimi

Sosyal Uyum Becerileri

Rekreasyon Faaliyetleri

Aile ve Uzman İş Birliği

Örnek Etkinlik Paylaşımları

Gölge öğretmenlik eğitimi;

 • Özel gereksinimli çocukların gelişim özellikleri,
 • Çocuklarda süreğen hastalıklar,
 • Yaş gelişim özelliklerine göre çocuğun davranışları,
 • Öğrenme alanlarını destekleyen kaynaklar,
 • Davranış yönetiminde kullanılan yöntemler,
 • Gölge öğretmenlik mesleğinin esasları gibi konular hakkında bilgi edinmeyi sağlar.

Üniversite Onaylı Sertifika: Gölge öğretmen eğitimi, online kurs programının ardından yine online olarak gerçekleştirilen sertifika sınavında en az 45 puan alarak başarılı olan kursiyerler üniversite onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. 

Gölge Öğretmen Eğitiminin Kazanımları

Gölge öğretmen eğitimi, öğretmenlere özel gereksinimli çocukların eğitimi konusunda uzmanlık kazandırır. Eğitim programı hem çocuğa hem de aileye rehberlik eden gölge öğretmenin görev ve sorumluluklarını yapmak için gereken bilgi ve becerinin yanı sıra sertifika da kazandırır. Sertifika, gölge öğretmen, kolaylaştırıcı kişi unvanıyla çalışmak için yasal zemin oluşturur. 

Gölge Öğretmen Eğitimine Kimler Katılabilir?

Gölge öğretmen eğitimine katılmak için herhangi bir şart yoktur; fakat gölge öğretmen olmak için öğretmen olmak veya ilgili diğer bölümlerde eğitim almış olmak gereklidir. Eğitim programı eğitim fakültesinde öğrenim gören son sınıf öğrencilerine, öğretmenlere ve öğretmenlik formasyon eğitimi alan kişilere yönelik olarak düzenlenmiştir. Ergoterapi, ebelik, hemşirelik, sosyal hizmetler ve çocuk gelişimi mezunlarının da kursa katılmaları mesleki gelişim açısından önem taşır. Özel gereksinimli bireylerin yakınları da bilgi edinmek açısından gölge öğretmen eğitimi sertifika programına katılabilirler. Gölge öğretmenlerde, eğitim durumunun yanı sıra etkili iletişim, çocukları sevmek gibi niteliklere sahip olmak da kritik önem taşır. 

Gölge Öğretmenlik Sertifika Programı

Gölge öğretmen; özel eğitim uzmanı, öğretmen ve aile ile iş birliği yaparak evde veya okulda özel gereksinimli bireyler için destek hizmeti veren eğitimcidir. Özel gereksinimli çocukların çeşitli stratejilerle eğitim sürecine bağımsız olarak adapte olabilmelerine yardımcı olur. Bu nedenle gölge öğretmen eğitimi, kolaylaştırıcı kişi eğitimi olarak da adlandırılır. Gölge öğretmenin görev ve sorumlulukları yerine getirmek için teorik bilgiler aktarılan eğitim oldukça zengin içeriğe sahiptir. 

Online Gölge Öğretmenlik Eğitimi Ne İşe Yarar?

Online gölge öğretmen eğitimi kapsamında öncelikle özel gereksinimli bireyler ve özel eğitimin gereksinimleri hakkındaki bilgiler verilir. Ardından özel eğitim hizmetlerine dayanak teşkil eden uluslararası ve ulusal mevzuat temel bilgilerle ele alınır. Yetersizlik türleri hakkındaki genel bilgilerin ardından mesleki yeterlilik kazandıran diğer tüm konular detaylandırılır.

Gölge öğretmen uzaktan eğitim programı, birçok bakımdan fayda sağlayarak eğitimde fırsat eşitliği oluşturur. Uzaktan eğitimin en önemli avantajı ise zaman ve mekân kısıtlamasının ortadan kalkmasıdır. Gölge öğretmenliği sertifikası online olarak düzenlenen sınava katılarak alınabilir.

Üniversite Onaylı Gölge Öğretmen Sertifikası Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden sorgulanabilen sertifika, kurs bitirme belgesi niteliği taşıdığından gölge öğretmen sertifikası da bu alanda eğitim alındığını gösterir. Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğindeki “İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir” hükmüne göre iş için kullanılabilir. Eğitimin adı, eğitim kurumunun adı, hologram ve kurucu müdür imzası gibi unsurlardan oluşan gölge öğretmen sertifikasına sahip olmak için sertifikasyon süreci ise şu şekilde ilerler:

 • Eğitim programına kayıt işlemi tamamlanır.
 • Öğrenci paneline erişim sağlanır. 
 • Eğitim içerikleri gerekirse tekrarlanarak tamamlanır.
 • Sertifika sınavına katılım sağlanır.
 • Geçerli notu alan ve sınavda başarılı olan bireyler sertifika almaya hak kazanır.

Gölge Öğretmenlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Gölge öğretmen eğitimi sertifikası, bireyin kurumumuz tarafınca düzenlenen ve çoktan seçmeli testten oluşan sertifika sınavında başarılı olduğunu gösterir. Ömür boyu geçerliliğe sahip olan sertifikası olanlar, tam zamanlı kaynaştırma bütünleştirme uygulaması yapan devlet okulunda gölge öğretmen olarak çalışabilir. Özel eğitim gölge öğretmen için öncelikli istihdam alanıdır. Gölge öğretmenler; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, engelsiz yaşam merkezlerinde, destek eğitim merkezlerinde ve psikolojik danışma merkezlerinde çalışabilirler. Kreşte gölge öğretmen uygulaması yapıldığından kreşlerde gölge öğretmenlerin çalışma alanlarından biridir.

Eğitime Kayıt Ol

Eğitime Kayıt Ol

Seçtiğiniz eğitimi kredi kartı veya banka havalesi ile hemen satın alabilirsiniz.

Dersleri Tamamla

Dersleri Tamamla

Eğitimleri istediğiniz zaman bilgisayar üzerinden veya akıllı telefon üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Sertifikan E-devlete Yüklensin

Sertifikan E-devlete Yüklensin

Eğitim sonunda e-devlet üzerinden sorgulanabilir gerçek bir sertifikaya sahip olun. Sertifikanız ile özgeçmişinizi güçlendirin, hedeflerinize kolaylıkla ulaşın.

Uzaktan Eğitim Avantajları

Avantajları

 • Eğitim programlarının müfredatı, alanında uzman eğitimciler tarafından çevrimiçi öğrenme modelinde hazırlanmıştır. Eğitim içeriklerine kolayca erişebilirsiniz.
 • Titizlikle hazırlanan online içerikler kolaylıkla anlaşılabilir. Üstelik sınırsız defa tekrarlayarak bilgileri pekiştirme imkânı vardır.
 • Öğrenci panelinde yer alan ve farklı seviyedeki sorulardan oluşan soru havuzundaki sorular üzerinde çalışarak bilgilerin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğitim programlarına ister peşin, isterseniz kredi kartına taksitle (tüm kredi kartları) kolay ve güvenli şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğitim sonunda düzenlenen sertifika sınavına üç defa girebilir, başarılı olduğunuzda sertifikanızı QR kod veya sertifika numarası ile e-devlette sorgulayabilirsiniz.

Bu Kategorideki Popüler Eğitimler

Whatsapp Hattı