Satranç Eğitmen Eğitimi

4000 TL 2950 TL
Son 5 Kontenjan
Bu fiyattan son;
00 Saat 00 Dakika 00 Saniye

Satranç Eğitmen Eğitimine Katılın, Satrançta Kariyer Yapın!

Öğretmenler, çocuk gelişim uzmanları, sosyal hizmet çalışmacıları! Satranç eğitmen eğitimi sayesinde satranç eğitmenliği yapmak için gereken bilgi ve beceriye sahip olabilirsiniz.

Satranç Eğitmen Eğitimi 

Satranç kültürünü destekleyerek satranç bilgisinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunan satranç eğitmen eğitimi ders içeriği şu şekildedir:

Temel Satranç Kuralları ve Hamleler

Satranç tahtası ve taşlarının düzeni

Şah, vezir, kale, fil, at, piyon hareketleri

Özel hamleler: rok, pes etme, pes edişin bildirilmesi

Stratejik ve Taktiksel Düşünce

Açılış stratejileri

Orta oyun stratejileri

Oyunun sonlanışı ve mat teknikleri

Taktiksel temaslar ve kombinasyonlar

Öğretim Yöntemleri:

Etkili öğrenme ve öğretme stratejileri

Farklı öğrenme stillerini anlama ve adapte etme

Grup ve bireysel öğretim teknikleri

Eğitim Materyalleri ve Kaynakları:

Satranç kitapları, yazılı materyaller

Çevrimiçi kaynaklar ve eğitim araçları

Satranç problemleri ve çözümleri

Öğrenci Değerlendirmesi ve İlerleme Takibi

Öğrenci seviyelerini değerlendirme yöntemleri

İlerleme takibi ve öğrenci performansını değerlendirme

Turnuva Organizasyonu:

Turnuva kuralları ve düzenlemeler

Turnuva organizasyonu ve yönetimi

Eğitim Planlaması

Ders planlaması ve program oluşturma

Farklı seviyelerdeki öğrencilere uygun ders içerikleri

Amaç ve hedefler belirleme

Sosyal ve Etik Değerler

Fair play prensipleri

Rakibe saygı ve sporculuk

Sosyal becerilerin geliştirilmesi

Teknolojinin Kullanımı

Çevrimiçi eğitim araçları ve platformları

Satranç yazılımları ve uygulamaları

Satranç eğitmenliği kursu;

 • Satrancın kuralları,
 • Satranç taşlarının anlamları,
 • Yaş gruplarına ve seviyelere uygun satranç öğretme teknikleri gibi konular hakkında bilgi edinmeyi sağlar.

Üniversite Onaylı Sertifika: Satranç eğitmen eğitimi, online kurs programının ardından yine online olarak gerçekleştirilen sertifika sınavında en az 45 puan alarak başarılı olan kursiyerler üniversite onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. 

Satranç Eğitmen Eğitiminin Kazanımları

Satranç eğitici eğitimi, satranç temel eğitiminin de kazanımı olan satranç bilgisinin ve stratejik düşünce becerisinin yanı sıra eğitmenlik bilgi ve becerisi de kazandırır. Öğretmenler, ekstra uzmanlık kazanarak satranç eğitimi verme yeterliliğine sahip olur. En önemli kazanım, satranç eğitmeni/öğretmeni unvanı için yasal altyapı sağlayan satranç eğitmenlik sertifikasıdır.

Satranç Eğitmen Eğitimine Kimler Katılabilir?

Satranç eğitmen eğitimi, satranca ilgi duyan herkese açık bir eğitimdir. Bununla birlikte eğitmenlik eğitimi olması nedeniyle;

 • Resmi veya özel okullarda görevli öğretmenler,
 • Satranç kulübü liderleri,
 • Satranç antrenörleri ve satranç hakemleri,
 • Eğitim fakültelerinde veya formasyon yapılan bölümlerde öğrenim gören öğrenciler için düzenlenmiştir.

Çocuk gelişimi ile sosyal hizmet uzmanları ve bölüm öğrencilerinin de mesleki gelişimleri açısından kursa katılmaları önerilir. Kariyer planı ve mesleki gelişim amacından bağımsız olarak ebeveynlerin de bilgi edinmek açısından kursa katılmaları faydalı olur. 

Satranç Eğitmenlik Eğitimi

Satranç eğitmen eğitimi, en çok talep gösterilen eğitmenlik eğitimlerinden biridir. Eğitmenlere ve çocuk gelişimi ile sosyal hizmet alanında çalışan profesyonellere yönelik olarak düzenlenmiştir. Teorik bilgilerin kazandırıldığı, bilgilerin sertifika ile yasallaştırıldığı eğitim oldukça geniş kapsamlıdır. Nitekim müfredat satranç eğitimi konusunda deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanmıştır. Eğitimin düzenlenmesinin amacı, öğretmenlerin satranç eğitmen eğitimi sertifikası ile eğitim verme yeterliliğine sahip olmalarını sağlamaktır. 

Online Satranç Eğitmen Eğitimi Ne İşe Yarar?

Satranç eğitmenliği sertifika programı kapsamında öncelikli olarak satranç oyununun tarihi hakkında bilgi verilir. Ardından satranç ile ilgili temel kavramlar açıklanır. Tahta ve taşlar ele alınır. İlişkili tüm konuları detaylandırılması sayesinde süreci tamamlayan bir kursiyerler, profesyonel eğitmenlik kariyerinde;

 • Satranç tarihi hakkında bilgilendirme,
 • Çocukların yaşına uygun biçimde satranç dersleri verme,
 • Satrançla ilgili bilinmesi gereken temel konuları aktarma yeterliliğine sahip olurlar. 

Uzaktan eğitim olarak düzenlenen satranç eğitmen eğitimi sertifika programı, birçok bakımdan fayda sağlayarak eğitimde fırsat eşitliği oluşturur. Uzaktan eğitimin en önemli avantajı ise zaman ve mekân kısıtlamasının ortadan kalkmasıdır. Zekâ oyunları ve satranç sertifikası online olarak düzenlenen sınava katılarak alınabilir.

Üniversite Onaylı Satranç Eğitmen Sertifikası Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden sorgulanabilen sertifika, kurs bitirme belgesi niteliği taşıdığından satranç eğitmen sertifikası da bu alanda eğitim alındığını gösterir. Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğindeki “İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir” hükmüne göre eğitim sektöründe yasal evrak olarak özlük dosyasına eklenebilir. Eğitmen istihdamına katkıda bulunan eğitim sertifikasında; eğitimin adı, eğitim kurumunun adı, hologram ve kurucu müdür imzası gibi unsurlar vardır. Sertifikasyon süreci ise şu şekilde ilerler:

 • Eğitim programına kayıt işlemi tamamlanır.
 • Öğrenci paneline erişim sağlanır. 
 • Eğitim içerikleri gerekirse tekrarlanarak tamamlanır.
 • Sertifika sınavına katılım sağlanır.
 • Geçerli notu alan ve sınavda başarılı olan bireyler sertifika almaya hak kazanır.

Satranç Eğitmenlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Satranç eğitmenlik sertifikası, bireyin kurumumuz tarafınca düzenlenen ve çoktan seçmeli testten oluşan sertifika sınavında başarılı olduğunu gösterir. Milli Eğitim Kanunu gereğince eğitim kurumları tarafından yasal evrak olarak kabul edilen sertifika, ömür boyu geçerliliğe sahiptir. Akıl zekâ oyunları ve satranç eğitmenliği sertifikası, uygulayıcı belgesi olarak eğitim sektöründe kullanılabilir. Sertifikalı eğitmenler, MEB’e bağlı okulların, kreşlerin ve okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra oyun kulüplerinde ve eğitim, danışmanlık merkezlerinde çalışabilirler. Usta öğreticilik belgesine sahip olan eğitmenler, aldıkları satranç eğitmenliği sertifikası ile halk eğitim merkezlerinde egzersiz sınıfları açabilirler. 

Eğitime Kayıt Ol

Eğitime Kayıt Ol

Seçtiğiniz eğitimi kredi kartı veya banka havalesi ile hemen satın alabilirsiniz.

Dersleri Tamamla

Dersleri Tamamla

Eğitimleri istediğiniz zaman bilgisayar üzerinden veya akıllı telefon üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Sertifikan E-devlete Yüklensin

Sertifikan E-devlete Yüklensin

Eğitim sonunda e-devlet üzerinden sorgulanabilir gerçek bir sertifikaya sahip olun. Sertifikanız ile özgeçmişinizi güçlendirin, hedeflerinize kolaylıkla ulaşın.

Uzaktan Eğitim Avantajları

Avantajları

 • Eğitim programlarının müfredatı, alanında uzman eğitimciler tarafından çevrimiçi öğrenme modelinde hazırlanmıştır. Eğitim içeriklerine kolayca erişebilirsiniz.
 • Titizlikle hazırlanan online içerikler kolaylıkla anlaşılabilir. Üstelik sınırsız defa tekrarlayarak bilgileri pekiştirme imkânı vardır.
 • Öğrenci panelinde yer alan ve farklı seviyedeki sorulardan oluşan soru havuzundaki sorular üzerinde çalışarak bilgilerin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğitim programlarına ister peşin, isterseniz kredi kartına taksitle (tüm kredi kartları) kolay ve güvenli şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğitim sonunda düzenlenen sertifika sınavına üç defa girebilir, başarılı olduğunuzda sertifikanızı QR kod veya sertifika numarası ile e-devlette sorgulayabilirsiniz.

Bu Kategorideki Popüler Eğitimler

Whatsapp Hattı