Vizyon ve Misyon İfadeleri Nasıl Yazılır?

Vizyon ve Misyon İfadeleri Nasıl Yazılır?

Vizyon ve Misyon İfadeleri Nasıl Yazılır?

Vizyon ve misyon ifadeleri, karar verme, stratejik planlama ve hedefler belirleme yoluyla kuruluşlara rehberlik eder. İşletmeniz için bir açıklama geliştirmek, çalışanlarınıza ilham verebilir ve onlara enerji verebilir ve piyasada öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, bir vizyon ve misyon beyanına sahip olmanın önemini ve işletmeniz için nasıl geliştirileceğini araştırıyoruz.

Vizyon Nedir?

Vizyon beyanı, bir şirketin neyi başaracağının kamuya açık bir beyanıdır. İşletmenin idealist bir görünümünü tanımlar ve eylem planlarının üzerine inşa edildiği temeli sağlar.

Misyon Nedir?

Misyon beyanı, bir kuruluşun temel değerlerinin kamuya açık bir beyanıdır. Bir şirketin daha büyük amacına, dünya üzerinde bırakmayı umduğu etkiye hitap eder ve kültürünü şekillendirir. Bunlar genellikle pazarlama kampanyaları için sloganlar olarak kullanılır.

İşletmeniz için bir vizyon ve misyon ifadesi neden önemlidir?

Bir vizyon ifadesi, bir işletmenin "nereye" gitmek istediğini belirtirken, misyon ifadesi "neden" i açıklar. Birçok kuruluş, kim olduklarını, neyi başarmayı umduklarını ve dünyada bırakmak istedikleri izi kısaca belirtmek için her birinin unsurlarını birleştirir. İşletmeniz için bir açıklama geliştirmek önemlidir çünkü:

 • Kuruluş için çalışanlara ilham verir ve tek bir amaç altında birleştirir.
 • Daha geniş bir hikaye anlatır ve bir organizasyonun üyeleri için daha fazla ilham sağlayabilir.
 • Stratejik karar verme için bir temel sağlar.
 • Yatırımcıları, paydaşları ve kamuoyunu niyetleriniz hakkında bilgilendirir.

İşletmeniz için bir vizyon ve misyon ifadesi nasıl oluşturulur?

Etkili bir vizyon ve misyon beyanı, bir şirketin başarısını yönlendiren temel unsurlara sahiptir. Çabalarınızın merkezi odak noktası olarak işlev görmelidir. İşletmeniz için doğru ifadeyi geliştirmek, zaman içinde birkaç beyin fırtınası oturumu ve ayarlamalar gerektirebilir. İşletmenizin ideal geleceğine özgü ve şirketinizin değerlerinin belirgin bir yansıması olmasını istiyorsunuz.

Aşağıdaki adımlar, işletmeniz için bir vizyon ve misyon ifadesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

1. Şirketinizin güçlü yönlerini belirleyin

En başarılı şirketler, hangi konuda iyi olduklarını bilirler ve bunu işlerinin her yönüne aşılarlar. İşletmenizin güçlü yönlerini anlamak, belirli hedefler belirlemeyi ve şirketinizi niş bir pazarda kurmayı kolaylaştırır.

Şirketinizin hangi alanlarda en iyi olduğunu keşfetmek için:

Müşterilerin ve çalışanların ne söylediğini analiz edin

İşletmenizin halihazırda neleri iyi yaptığını anlamanıza yardımcı olması için en yaygın iltifatların bir listesini yapın. İş gücü örnekleri arasında açık iletişim, olumlu bir iş kültürü ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri sayılabilir.

İyileştirme fırsatlarını gözden geçirin

Pazarınızda benzersiz bir uyum bulmanıza yardımcı olabilecek, şirketinizin geliştirebileceği alanları listeleyin. Müşterilerin neden rakipleriniz yerine şirketinizi seçebileceğini ve şirketinizin halk tarafından nasıl görüldüğünü belirleyin. Ayrıca, çalışanlarınızın en iyi şekilde çalışmasına neyin yardımcı olduğunu veya kolaylaştırılabilecek iş akışı alanları olup olmadığını da belirleyebilirsiniz.

Dış fırsatları belirleyin

Dış fırsatlar, işletmenizin hedef kitlenize en yüksek değerleri sağlamak için kullandığı fırsatlardır. Bunlar, diğerlerinin yanı sıra piyasa eğilimlerini, devlet finansman programlarını veya ilgili teknolojik yenilikleri içerebilir.

Etkileyen faktörleri belirleyin

İşinizi etkileyen ancak üzerinde doğrudan kontrole sahip olmadığınız alanlar, kaldıraç için benzersiz fırsatlar sunar. Örneğin, doymuş bir pazarda, kurumsal bayilikler pazar payına sahip olabilir ancak daha küçük bir şirket kadar hızlı hareket edemezler. Ayrıca kişiselleştirilmiş hizmetler oluşturma yeteneğinden yoksun olabilirler. İş piyasalarını etkileyen örnek alanlar arasında rekabet, ekonomik trendler, mevsimlik iş trendleri ve tüketici zevkleri sayılabilir.

2. Kuruluşunuzun amacını ve temel değerlerini tanımlayın

Bir işletmenin amacı, şirket kültürünü ve pazarda nasıl işlediğini belirleyen bir dizi temel inanç veya felsefedir. İşletmenizin değerlerini bilmek, daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir. Şirketinizin temel değerlerini tanımlamak için sizin ve ekibinizin değer verdiği şeylerin bir listesini yapın. Benzer fikirleri bir araya toplayın ve listenizi eşitlik, dürüstlük, sürdürülebilirlik ve sürekli öğrenme gibi üç ila yedi kelimeye veya küçük ifadelere kadar daraltın.

3. İşletmenizin 5 ila 10 yıl içinde nerede olacağını hayal edin

Vizyon ve misyon beyanlarınızı yazarken şirketinizin hedeflerini anlamak, şirketinize ileriye ve yukarıya doğru ilerleme için net yollar sağlayabilir. En etkili olmaları için spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı olmalıdırlar. İşletmeniz için başarının nasıl göründüğünü belirleyin ve kısa ve uzun vadeli hedefleri belirlemek için birinci adımda topladığınız bilgileri kullanın.

Örneğin, gücü müşteri hizmetleri olan bir işletme, müşteri ilişkileri yönetimi yazılımına geçerek gelecek yıl boyunca müşteri yanıt süresini azaltma hedefine sahip olabilir. Doymuş bir pazarda bu iş için uzun vadeli bir hedef, yenilikçi teknolojiyi kullanarak, müşterilerin ne istediğini sormadan önce bilerek ve değişen pazarı sürekli öğrenerek kişiselleştirilmiş hizmette pazara liderlik etmek olabilir. Bu şirketin vizyon ve misyon beyanları, yapabilecekleri en iyi müşteri hizmetini sağlama taahhütlerine odaklanmalıdır.

4. İfadenizi şekillendirin

Vizyon ve misyon beyanınız, organizasyondaki herkesin aynı hedefler göz önünde bulundurularak çalışması ve işinizin çabalarına odaklanması içindir. Hatırlanması için yaklaşık 50 kelime veya iki ila üç cümleden oluşan kısa ve net olmalıdır. Günlük zorluklarla karşı karşıya kalırken ve gelecek için plan yaparken unutulmaz bir ifade aklınızda kalacaktır.

Uzunluğuna ek olarak, bu ifade en fazla etkiye sahip olması için açık ve güçlü bir dil kullanmalıdır. Etkili vizyon ve misyon ifadeleri, diğerleri arasında bu temel unsurları kullanır:

 • netlik
 • özgürlük
 • ulaşılabilirlik
 • benzersizlik
 • esin

Vizyon ve misyon beyanı örnekleri

Amacınız pazarda öne çıkmaksa, vizyon ve misyon beyanınızın bunu yansıtmasını istiyorsunuz. İfadenizin ilk taslağını yazın ve doğru ifadeyi, uzunluğu ve duyguyu yakalamak için birkaç kez düzenleyin.

Başlamak için bu formülü deneyin:

 • “Hedefimiz [ idealist uzun vadeli vizyonunuzu belirtmek ] . [ Temel değerlerinizi belirtin ] inanıyoruz .
 • “Her bedene sahip olan herkesin bir sporcu olduğuna inanarak, atletik performans giyiminde sektöre liderlik etmek hedefimizdir.”
 • “Gezegendeki her erkek, kadın ve çocuğa güvenli içme suyu sağlamak hedefimizdir. İnsanların hayatta kalmak için doğru araçlara sahip olduklarında topluluklarında iyi şeyler yapabileceğine inanıyoruz.”
 • "Hedefimiz, yenilikçi ürünler yaratmaları için harika beyinlere ilham vermek çünkü harika fikirler, onlara ulaşmak için gerekli araçlarla birleştiğinde dünyayı değiştirebilir."
 • “Uygun bir fiyata çekici, şık mobilyalar sağlayacağız. Lüks mobilyaların lüks fiyatlara sahip olması gerekmediğine inanıyoruz.”
 • “Hedefimiz kahve kiosklarında sektöre öncülük etmek. Kahvenin iyi olması için süslü ve pahalı olması gerekmediğine inanıyoruz.”

Vizyon ve misyon beyanınızı kullanma

Sizin ve ekibinizin üzerinde anlaşabileceğiniz bir beyanınız olduğunda, bunu görünür kılın. Çalışanlara ortak hedefinizi hatırlatmak için ofisinizde ve çalışan el kitaplarında yayınlayın. Müşterileri daha büyük amacınız hakkında bilgilendirmek için pazarlama materyallerinde ve web sitenizde yayınlayın. Herkese açık hale getirerek, insanları dünyada başarmayı umduğunuz şeyler ve temel değerleriniz hakkında bilgilendirirsiniz. İşletmeniz için halkla ilişkiler görevi görür.

İşletmeniz büyüdükçe, ifadenizi yeni değerlerinizi yansıtacak şekilde güncellemeniz gerekebilir. Faaliyet gösterdiğiniz pazarın odağınızı değiştirmenizi gerektirdiğini keşfedebilirsiniz. Yılda bir kez, beyanınızın kuruluşunuza hala aynı değeri sağlayıp sağlamadığını değerlendirin. Orijinal adımları uygulayarak ifadenizi güncelleyin.

Popüler Bloglar Blog

Whatsapp Hattı