Tipografi nedir? Tanımı, Unsurları ve Neden Önemlidir ?

Tipografi nedir? Tanımı, Unsurları ve Neden Önemlidir ?

Tipografi nedir? Tanımı, Unsurları ve Neden Önemlidir ?

Her tipografi tasarım öğesi, ürününüzü satın almayı düşündüklerinde müşterinin algısını etkiler, bu nedenle müşterilerinizi markanıza bağlı kalmaya ikna etmek için stratejik bir planınız olmalıdır.

Bu yazıda tipografinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu, tipografinin farklı unsurlarını ve tasarımınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz ipuçlarını tartışıyoruz.

Tipografi nedir?

Tipografi, tip olarak bilinen harfleri ve karakterleri düzenleme sanatı ve tekniğidir. Ayrıca, harflerin boyutu, satır uzunluğu ve bir satırdaki veya tüm sayfadaki boşluk dahil olmak üzere farklı tipografi öğelerine atıfta bulunur. Tipografinin amacı, ürününüze veya hizmetinize daha fazla maruz kalmanızı sağlamak için okunması kolay ve bakılması ilginç bir metin oluşturmaktır.

Yaratıcı alanda grafik tasarımcılar, sanat yönetmenleri ve yazarlar gibi farklı uygulayıcılar tarafından kullanılmaktadır. Dijital çağ, mektup düzenleme sürecini iyileştirdi, ancak metnin temsili, bir şirketin yaratıcı personeli için hala fethetmek için büyük bir çabadır.

Tipografi neden önemlidir?

Tipografinin işletmeniz için önemli olmasının nedenlerinin bir listesi aşağıda verilmiştir:

Yüksek maruz kalma oranları

Tipografi, neredeyse her çıktıda veya dijital bir cihazdaki arayüzde görülür. Örneğin, reklam panolarında, kahve kupalarında ve çevrimiçi veya basılı olarak yayınlanan bir makalenin içeriğinde tipografi görünür. Bu öğelerin üzerindeki tipografi, izleyiciye mesajı gösterir ve amacına bağlı olarak bilinçaltı bir mesaj taşıyabilir. tasarım. Yaratıcı çalışanlar, bir markayla nasıl etkileşime girdiklerini ve nerede ayarlamaların yapılması gerektiğini görmek için kitleden bir yanıt almak için kasıtlı olarak tipografi kullanır.

Satış yaratmada etkili

Tipografiden gelen anlam, genellikle bir müşteriyi ürününü satın almaya ikna etmede ne kadar etkili olduklarını gösterdiği için kuruluşun satış rakamlarına yansır. Gelir sağlama potansiyelini artırmak ve dikkatlerini mümkün olduğunca uzun süre markanızda tutmak için tipografinizi şirketin pazarlama çabalarıyla uyumlu hale getirmeniz çok önemlidir.

Bilginin önemini kırar

Tipografi, okuyucunun dikkatini hangi bilgilere çekmesi gerektiğine öncelik verir. Örneğin, mesajınızı web sayfanızdaki kullanıcılara veya mağazadaki müşterilere iletmek için çeşitli yazı tiplerini kullanabilirsiniz. Daha büyük yazı tipi boyutları, markanızın fark edilme olasılığını artırır, ancak aynı zamanda tasarımınıza tutarlılık ve uyum getirmek için tekrarı vurgulamak istersiniz. Hedef kitlenizde en çok yankı uyandıran ve markanızın temel değerlerini somutlaştırabilecek unsurları vurgulamalısınız.

Tipografinin farklı unsurları

İşte hedef kitlenizi çekebilecek farklı tipografi unsurlarının tam bir dökümü:

Yazı tipleri

Yazı karakterleri yan yana harf gruplarından oluşur ancak tasarımda farklı harfler için aynı şekil kullanılabilir. Stili ve okunabilirliği göz önünde bulundurularak bir yazı tipi seçilir.

Yazı tipinin bileşenlerini gözden geçirelim;

 • Satır Taban Çizgisi:Temel makyaj, bir metin grubunun nerede olduğunu gösteren görünmez bir çizgidir. Metnin ne kadar büyük olduğunu ve bir sayfadaki diğer metin dizileriyle olan ilişkisini görmek için metnin dikey ölçüsünün ana hatlarını çizerken bir taban çizgisi ölçüsü kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı programlardaki yazılımlarla da uyumludur, böylece devam etmek istediğiniz nihai tasarım olup olmadığını belirlemek için metnin son kopyasını önizleyebilirsiniz.
 • Başlık yüksekliği: Başlık yüksekliği yalnızca tasarımda gösterilen büyük harflerin yüksekliğini ölçer. Her harf dizisi, taban çizgisinden başlayan başlık yüksekliğinden oluşur.
 • X yüksekliği: X yüksekliği, yazı tipindeki küçük harfin gövdesinin yüksekliğidir. Genellikle küçük yazı tipi boyutlarıyla daha iyi okunabilirliğe sahiptirler.
 • Ağırlık: Ağırlık , yazı tipinin veya tek tek harfin ne kadar kalın olduğunu ifade eder. Ağırlıklardan bazıları hafif, normal, orta ve kalın içerir.

Okunabilirlik

Okunabilirlik, bir kişinin bir yazı tipindeki kelimeleri okumasının ne kadar kolay olduğunu gösterir. Ürününüzü pazardaki diğer ürünlerden farklılaştıran yazı tipinin anlamını bulmak için okunaklılık çok önemlidir.

Tipografinizi okunaklı hale getirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir genel bakış:

 • Harf aralığı:Bu aynı zamanda "izleme" olarak da bilinir ve her harf arasındaki boşluk miktarıdır. Büyük harfler için dar boşluk, küçük harfler için ise gevşek boşluk bırakmak daha iyidir.
 • Satır uzunluğu:Satır uzunluğu, bir dizi harf içeren bir cümle yazarken yazı tipinin ne kadar uzun olduğudur. Genel kural, gövde metni için 40 ila 60 harftir.
 • Satır yüksekliği: Satır yüksekliği, metin ile satır taban çizgisi arasındaki boşluktur. Öğeleri tasarım yazılımınızda değiştirdikten sonra orantılı hale gelmesini sağlamak istiyorsunuz.
 • Yazı hizalama: Yazı hizalama, yazı tipinin bir belgedeki boşlukla eşleşip eşleşmediğini gösterir. Sola hizalı, metnin sol kenar boşluğuyla hizalanmasıdır. Sağa hizalama, sağ kenar boşluğu için aynıdır ve ortalanmış hizalama, tasarımdaki tırnaklara ve diğer önemli öğelere dikkat çeken mizanpajın merkezindedir.

Tipografiyi kullanmak için ipuçları

Tasarımınızı hedef kitlenize ulaşmak için yapılandırırken tipografiyi kullanmak için bazı ipuçları:

 • Farklı yazı tiplerini test edin. Doğru yazı tipini kullanıcı deneyiminizle eşleştirmek için farklı yazı tiplerini kullanmanın amaçları. Başka bir deyişle, görsel öğeler ve tipografi arasındaki tutarlılık, müşteriye sağlıklı bir görünüm verir, bu nedenle ilerlemek istediğiniz yazı tipleriyle ilgili anketler ve odak grupları aracılığıyla geri bildirim alma konusunda proaktif olun.
 • Önemli bilgileri en üstte iletin. Yine mesajınızı hedef kitlenizin ilgi odağına koymak istiyorsunuz, bu nedenle sloganınızı veya markanızın mesajını web sitenizin, mobil uygulamanızın veya reklamınızın üst kısmına eklemelisiniz. Daha dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız, metninizin geri kalanından farklı bir yazı tipine sahip olabilirsiniz
 • Yeni yazı tiplerini öğrenmek için kendinize sorun. Ürününüzü yeniden markalamanız gereken bir senaryo olabilir, bu nedenle yeni yazı tiplerini öğrenmek ve işinizin geleceği için faydalı olabilecek farklı kavramlarla oynamak için zaman ayırın.

Popüler Bloglar Blog

Whatsapp Hattı