Koçluk Nedir?Koçluk Türleri Nelerdir?

Koçluk Nedir?Koçluk Türleri Nelerdir?

Koçluk Nedir?Koçluk Türleri Nelerdir?

Koçluk , belirlenmiş hedeflere ulaşma yöntemidir. Diyalog yoluyla koç, danışanın (müşteri) doğru bir hedef belirlemesine, hedefe ulaşmanın en iyi yolunu bulmasına ve bir insandaki gizli iç potansiyeli ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Koç, başarıya nasıl ulaşılacağını söylemez, ancak danışanın kendi görevlerine çözüm bulabileceği sorular sorar.

Koçluk Türleri Nelerdir?

Koçlar size ne yapacağınızı söylemezler. Size işaretlemeniz gereken uzun bir liste vermiyorlar. Bunun yerine, koçluk bir öğrenme sohbeti olduğundan, analiz etmeniz, yansıtmanız ve ardından harekete geçmeniz istenecektir. Bir koçluk sürecinin amaçlanan sonucu, kişisel ve/veya iş hayatınızın birden fazla alanından birinde daha iyi başarı elde etmenizi sağlamaktır. 5 ana koçluk türüne bakacağız.

1.Aile ve İlişki Koçluğu

İlişki koçluğu bireylere yardımcı olmayı amaçlar, çiftler ve gruplar daha sağlıklı ve daha tatmin edici ilişkiler kurar.

İlişki Koçluğunun odak noktası, ilişkilerdeki mevcut veya potansiyel zorlukları şu yollarla ele almaktır:

 • Varsayımları sorgulama
 • Açık ve sağlıklı ilişki sınırlarını belirlemek
 • Duyguları ve görüşleri daha iyi ifade etmenin yollarına yardımcı olmak

Sizde Aile ve İlişki Koçluğu Eğitimimize katılarak Aile ve İlişki Koçu olabilirsiniz.

2. Yönetici Koçluğu

Liderlik pozisyonundakiler, üst düzey yöneticiler ve direktörler gibi performans geliştirmenin kilit bir endişe olduğu yönetici koçluğu tarafından hedeflenir. Aynı zamanda liderlik veya performans koçluğu olarak da adlandırılır.

Yönetici Koçluğunun odak noktası:

 • Performansı artırma
 • Yetenekleri ve yetenekleri yeni bir düzeye çıkarmak
 • Birinin yeni durumlara veya bir geçişe uyum sağlamasına yardımcı olmak

Bire bir seanslarda, danışanlara bir konuyu yansıtma ve geliştirme fırsatı verilir. kişisel farkındalıkgüçlü yönleri ve zayıf yönleri veya zorlu buldukları belirli konular üzerinde çalışmaları. Bu süreç, çalışma ortamlarında performansı artırmak için güçlü bir platform olabilir.

3. Kariyer Koçluğu

Kariyer koçluğu, bir kariyere yeni başlayan veya kariyerinde ilerlemek veya kariyerinde değişiklik yapmak isteyen herkes içindir.

Kariyer Koçluğunun odak noktası:

 • Beceri değerlendirmesi
 • İş piyasasını anlamak
 • Organizasyonel süreçleri anlama
 • “Uygun” fırsatları ve kariyer temelli rolleri belirleme
 • Kariyer geçiş planları geliştirmek

Kariyer koçluğu süreci, danışanların iş dünyasını ve kendi kişisel gelişimlerini anlamalarına yardımcı olur. Bu alanda, koçlar, istihdam edilebilirliği artırma niyetiyle, müşterilere bir kariyer eylemi yeri oluşturmalarında yardımcı olur.

4.Beceri Koçluğu

Belirlenen çıktılara ve hedeflere ulaşarak mevcut performansın geliştirilmesine yardımcı olan Beceri Koçluğu, şunlara odaklanır:

 • Kariyer hedeflerini belirleme ve iyileştirme
 • Mevcut roller içinde hedefleri işaretleme
 • Kişisel ve kariyer gelişim ihtiyaçlarını tanımak
 • Belirli görevlerin başarılmasıyla bağlantılı olarak daha iyi performans sağlamak için beceri geliştirme

Beceri koçluğu seansları, belirli bir bireyin bilgisine, deneyimine, olgunluğuna ve hırsına göre hazırlanmış bire bir programları içerir. Odak noktası hem bireysel hem de şirket hedeflerine ulaşmaktır. Bu programları yürüten koçlar, genellikle beceri transferi koçluğunun sunulduğu alanlarda niteliklere ve deneyime sahiptir.

5.Kişisel Yaşam Koçluğu

Bu tür bir koçluk, bir tür önemli başarı sağlamak isteyen bireyleri desteklemeyi amaçlar. değiştirmek hayatlarında olur.

Kişiye özel yaşam koçları danışanlara şu konularda yardımcı olun:

 • Hayatta ne istediklerini keşfedin
 • Ulaşılabilir hayalleri ve özlemleri tanımlayın
 • Cevapları ve hedeflerine ulaşmanın yollarını bulun
 • Kendi potansiyellerini, becerilerini ve yeteneklerini vurgulayın ve anlayın

Bu tür koçluk, bireylerin kendi değerlerine, tercihlerine ve bakış açılarına dayalı yanıtları keşfetmelerine yardımcı olur. Sorular sorarak ve danışanları kendi içlerinden cevaplar bulmaya zorlayarak bilgiyi aşılamaya çalışan, yönlendirici bir süreçten daha yansıtıcı bir süreçtir.

Koçluğun Faydaları

Bir koçla çalışmak birçok fayda sağlar. Hedefleriniz ne olursa olsun, kişisel/profesyonel gelişime zaman ve alan ayırmak, özgüveni ve öz değer duygusunu geliştirmeye yardımcı olur.

Bir şey hakkında kaybolmuş veya emin değilseniz, koçluk netlik, yön ve odaklanma sağlayabilir. Bir değişiklik yapmakta zorlanıyorsanız, koçluk öz farkındalığınızı artırmanıza ve belirli davranışları anlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilir.

Kendinizi motive etmekte ve hayatınızda veya işinizde bir şeyler yapmakta zorlanıyorsanız , koçluk sorumluluk sunabilir ve amacınızı tanımlamanıza yardımcı olabilir. Ve son olarak, sadece yeni bir beceri öğrenmeniz gerekiyorsa (spordan duygusal dayanıklılık oluşturmaya kadar) koçluk, öğrenmenizi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Koçluk, danışanın sürece bağlılığına ve koçla açık, dürüst bir ilişkiye dayanır.

Popüler Bloglar Blog

Evlilik ve İlişki Danışmanlığı Eğitimi
Evlilik ve İlişki Danışmanlığı Eğitimi

Eğitimimiz hakkında detaylı bilgi almak için arayınız : 444 0 822 | 0312 945 70 80

Eğitimi İncele
Whatsapp Hattı