Robotik Kodlama Ne İşe Yarar?

Robotik Kodlama Ne İşe Yarar?

Robotik Kodlama Ne İşe Yarar?

Hem ebeveynler hem de alanda kendini geliştirmek isteyenler için robotik kodlama ne işe yarar başlığı altında robotik kodlama faydaları konusunu elde aldık. Robotik kodlama çocuğa ne kazandırır gibi konularda bilgi edinmek istiyorsanız doğru sayfadasınız.

Nesnelerin birbirleriyle iletişim içinde olduğu, dijital yerli olarak ifade edilen yeni bir neslin türediği günümüzde bilişim teknolojileri yaşamın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Ne var ki teknoloji tüketimi üretiminden daha fazladır. Bu durum üretim odaklı eğitimlerin ağırlık kazanması gerektiğinin göstergesidir. Bu eğitimlerden biri de robotik kodlamadır.

Robotik ve Kodlama Nedir

Robotik ve Kodlama Nedir?

Robotik kodlama kavramı ilk duyulduğunda robot nasıl kodlanır sorusu gündeme gelir. Yanıtı bulmanın en iyi yolu robotik ve kodlama ile aslında ne ifade edildiğini bilmektir. Bu bağlamda robotik ve kodlama kavramlarını açıklayarak robotik kodlama nedir kısaca bilgi verelim.

Robotik birçok mühendislik dalının kapsandığı (çok disiplinli) bir bilim dalıdır ve ilgi alanı robotların tasarlanması, üretilmesi ve kullanılmasıdır. Teknolojiyle yeniden şekillenen iş dünyasında önemli bir beceri haline gelen kodlama ise programatik bir yazma sürecidir. Bu süreçte işlemler belirli bir düzen içinde gerçekleşir.

Robotik kodlama, STEM uygulaması olarak da bilinir. Robotik kodlamayı robotik sistemler arasındaki iletişimi sağlamaya yönelik kodların yazılması şeklinde ifade edebiliriz. Robotik kodlamanın yabancı dil bilmekle eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Robotik kodlama eğitimi, her yaş için uygun olmakla birlikte özellikle de okul öncesi için kritik önem taşır.

Okul Öncesi Robotik ve Kodlama Nedir

Okul Öncesi Robotik Kodlama Nedir?

Özgüven, üretkenlik, analitik düşünme, problem çözme becerisi gibi 21. Yüzyıl için önem taşıyan becerilerin robotik kodlama eğitimleriyle kazandırılması mümkündür. Kodlama eğitimi söz konusu olduğunda akla karmaşık işlemler gelir. Oysa çocuklar robotik kodlamayı oyun oynayarak öğrenir.

Robotik kodlama eğitimi okul öncesi, yani henüz okuma yazma bilmeyen yaş grubu için verilen eğitim şekillerden, renklerden, yön kavramlarından yararlanılarak verilir. Eğitimde Scratch programlama dili ve CodeMonkey video üzerinden eğitim verilir. Bu sayede çocuklar algoritmik düşünme becerileri kazanır.

Okul öncesi yaş grubu için düzenlenen eğitim programları çocukların eleştirel düşünme becerilerini kazanmalarını sağlar. Kodlama eğitimiyle çocuklara verilen mesajlar aslında şöyledir: “ Yapamam demeden önce dene”, “Sen de bir ürün ortaya koyabilirsin”.

Robotik Kodlama Faydaları

Robotik kodlama hakkındaki en yaygın yanlış düşünce kodlamanın sadece eldeki materyalin kodlanması olduğu şeklindedir. Oysa ortaya ürün çıkarmadan önce hayal etme ve tasarlama aşaması vardır. Yani robotik kodlama yaratıcılığın yansımasıdır. Çocuklar için robotik kodlama eğitiminin faydaları genel olarak şöyledir:

 • Olay ve durumlar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilme
 • Analitik düşünebilme (problemi alt başlıklara ayırarak asıl sorunu tespit edebilme)
 • Makinelerin çalışma mantığını kavrayabilme
 • Problem çözme yeteneği
 • Farklı bakış açısı geliştirerek çok yönlü düşünebilme
 • Ortak çalışma ve işbirliği becerileri geliştirme
 • Odaklanma ve dikkat geliştirme
 • Yönergeleri anlayarak doğru şekilde uygulayabilme becerisi
 • El-göz koordinasyonunu güçlendirme
 • Farklı gruplarla iletişim kurarak kendi güçlü ve zayıf yönlerini keşfetme
 • Makine ve kontrol

Çocuklar büyüklere göre öğrenmeye daha meyillidir. Çocukların teknolojiyi öğrenmesinin en iyi ve en güvenilir yolu robotik kodlama eğitimleridir. Nitekim Amerika, İngiltere gibi çok gelişmiş ülkelerde okul öncesi çocukların eğitim müfredatına kodlama eğitimi dahil edilmiştir.

Robotik kodlama eğitimlerinin en önemli faydası ezberci eğitime karşı bilgileri kullanarak öğrenme becerisi kazandırmasıdır. Bilgileriyle yeni şeyler ortaya çıkarabilen çocuklar aslında toplumsal kalkınma için çok önemli şu adımın atılmasını sağlamış olur: Daha az tüketip daha çok üretmek.

Özetle;

Robotik kodlama çocuğa ne kazandırır öğrenmeye ihtiyaç duyan ebeveynler için robotik kodlama eğitimini okul öncesi yaş grubu açısından değerlendirdik. Robotik kodlama ne işe yarar sorusunu özetle geleceğin iş dünyasına hazırlık olarak da yanıtlayabiliriz. Çocuklar için kodlama, sorumluluk becerisini kazandırmada önemli ölçüde etkilidir.

Erken yaşta kodlama ve robotiği öğrenmek çocuğun fen ve matematik alanlarındaki derslerde daha başarılı olmasını sağlar. Kod yazmayı teşvik etmekle çocuğunuzun geleceği için yatırım yapabilirsiniz. Okul öncesi robotik kodlama sertifika programı aynı zamanda eğitmen eğitimidir ve istihdam için de bir fırsattır. Gelişen dünyada robotik alanında üretmek şüphesiz en güzel hobidir. Robotik kodlama sertifika programı uzaktan eğitim hakkında detaylı bilgi için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Popüler Bloglar Blog

Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi
Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi

Eğitimimiz hakkında detaylı bilgi almak için arayınız : 444 0 822 | 0312 945 70 80

Eğitimi İncele
Whatsapp Hattı